Polska jest największym rynkiem, spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Kraj zamieszkuje ponad 38 milionów mieszkańców.

Produkt krajowy w przeliczeniu na mieszkańca rośnie dynamicznie i nieprzerwanie od początku lat ’90 XX wieku.  W latach 1990–2015 dzięki spektakularnemu rozwojowi gospodarczemu, Polska odnotowała wzrost Produktu Krajowego Brutto per capita w wysokości 117,3%.

Krajowa gospodarka i system bankowy pozostały dotychczas odporne na globalne kryzysy i recesje

Chociaż Polska od lat jest ‘prymusem’ wśród gospodarek europejskich, to nie zatraciła przy tym atrakcyjności dla inwestorów zagranicznych. Jej walorami pozostają nadal miedzy innymi stosunkowo niskie koszty pracy, dostęp do wykształconej kadry zarządzającej i technicznej, a także dostępność atrakcyjnych nieruchomości.

Trudno wyobrazić sobie ekspansję na rynek środkowoeuropejski, nie zaczynając od Polski!

Szczecin – jedno z największych i najstarszych miast położonych w Polsce. Przez wiele lat Szczecin był jednym z głównych członków Hanzy.

Obecnie miasto rozwija się dynamicznie, wykorzystując zaplecze akademickie oraz swobodny przepływ usług w ramach wspólnotowego rynku.

Dzięki unikatowej lokalizacji, dostępowi do portu morskiego, a także znajdującym się w mieście licznym uczelniom wyższym, Szczecin nieustannie się rozwija, pozostając gospodarczym sercem regionu i zachodniej części kraju.

W Szczecinie krzyżują się ważne europejskie szlaki transportowe E65 (Molmoe (Szwecja) – Chania (Grecja)) i E28 (Berlin (Niemcy) – Mińsk (Bialoruś)).

Dostępność transportowa miasta i regionu jest wspomagana przez położone nieopodal lotnisko Szczecin-Goleniów, zapewniając stałe połączenia lotnicze z Oslo, Londynem, Bergen, Warszawą czy Dublinem.

Ponadto, Szczecin jest położony zaledwie 130 km od Berlińskich lotnisk (Tegel/Schoenefeld), oferujących doskonałą siatkę połączeń międzynarodowych.

Rodzaje spółek i licencje

Polskie prawo handlowe zapewnia dużą elastyczność w zakresie organizowania działalności gospodarczej. Najczęściej wybieraną formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – bardzo zbliżona do niemieckiej GmbH.

Istnieją również formy optymalizacji podatkowej, z wykorzystaniem spółki jawnej, bądź spółki komandytowej.

Należy mieć na uwadze, iż z uwagi na obecność Polski w Unii Europejskiej, często możliwe jest wykorzystanie w Polsce licencji i zezwoleń na prowadzenie działalność regulowaną.

Analogicznie również, licencje uzyskane w Polsce, często są wystarczające do rozwijania swojego przedsiębiorstwa również na inne rynki europejskie – w tym rynki pozostałych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.  

Inwestorzy skandynawscy

Szczecin i Pomorze Zachodnie pozostają szczególnie atrakcyjne dla inwestorów ze Skandynawii. Oprócz wykwalifikowanej kadry technicznej i menadżerskiej, Szczecin i region pozostają atrakcyjne w szczególności ze względu na geograficzną bliskość – położenie w zachodnio-północnym krańcu Polski sprawia, że do Szczecina można dostać się szybko i sprawnie.

Przejawem powyższego jest lokowanie centr produkcyjnych, logistycznych i rozliczeniowych w regionie, przez podmioty ze skandynawskim rodowodem.

Jako przykłady istotnych przedsiębiorstw skandynawskich posiadających polskie centrale w Szczecinie lub najbliższym sąsiedztwie, należy wskazać w szczególności:

– Salling Group A/S (formerly Dansk Supermarked A/S)
– Yara Poland S. A.
– DGS (William Demant Holding A/S)
– KK Wind Solutions Polska sp. z.o.o 

Szczególne zachęty przewidziano dla przedsiębiorców lokujących swe inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych.

Potrzebujesz wsparcia prawnego lub porady?

Skontaktuj się z nami i opisz swój problem

MARCIN WALAWSKI
Radca Prawny

tel. +48 605 619 699
info@walawski.com
ul. Bolesława Śmiałego 20/1
70-347 Szczecin

Ikona Facebook Ikona LinkedIn

Pracujemy w godzinach:
Poniedziałek - Piątek: 8:00-17:00
lub w innych godzinach ustalonych indywidualnie

Bolesława Śmiałego 20, 70-347 Szczecin, West Pomeranian Voivodeship, PL