Z dniem 1 marca 2019 r. weszły w życie zmiany kodeksu spółek handlowych, które są szczególnie istotne dla spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z nową regulacją, w sytuacji, w której na skutek rezygnacji członka zarządu spółki kapitałowej, żaden z mandatów w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację wspólnikom, zwołując uprzednio zgromadzenie wspólników.
Rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników
Przedmiotowa nowelizacja art. 202 § 6 KSH, zakończyła wieloletnie spory w doktrynie i judykaturze.
Przed wejściem w życie omawianych zmian, podobne kwestie rozstrzygano zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 31 marca 2016 r. (sygn. III CZP 89/15).
Jak wskazano w uchwale, członek powinien był złożyć oświadczenie o rezygnacji innemu członkowi zarządu lub prokurentowi.
Problem pojawiał się w sytuacji, w której rezygnujący członek zarządu był jedynym piastunem organu, a spółka nie miała prokurenta.
Przyjmowano wówczas, że rezygnację złożyć należy radzie nadzorczej, a w przypadki jej braku pełnomocnikowi powołanemu uchwałą wspólników. Gdy taki nie został powołany, członek zarządu powinien był zainicjować powołanie takiego pełnomocnika.
Warto dodać, iż członek zarządu spółki kapitałowej może złożyć rezygnację w każdym czasie.