Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?
2019-08-13 00:47

Kancelaria Szczecin - Marcin Walawski

Niekiedy mawia się, że kredyty bywają trwalsze od związków małżeńskich. W przypadku rozwodu lub separacji pojawia się pytanie w jaki sposób uregulować wspólne zobowiązania finansowe, a w szczególności kto (i jak!) powinien spłacać kredyt po rozwodzie.

Przejęcie nieruchomości przez jednego małżonka nie oznacza, że automatycznie tylko on będzie zobowiązany do samodzielnej spłaty zadłużenia wobec banku.
Najczęściej stronami umowy o kredyt są obydwoje małżonkowie, którzy wobec banku odpowiadają solidarnie. Nie będzie skuteczne wobec banku porozumienie co do sposobu spłaty kredytu, zawarte tylko między małżonkami.

Jednym spośród rozwiązań może być przejęcie całego długu przez jednego z byłych partnerów. Wiąże się to jednak z koniecznością uzyskania zgody banku.

Z prawnego punktu widzenia, możliwe jest także przystąpienie do umowy przez członka rodziny lub nowego partnera.

Należy jednak pamiętać, że każde ze wskazanych rozwiązań najczęściej wiąże się z ponownym przeprowadzeniem procedury udzielania kredytu i badaniem zdolności kredytowej.

Aktualności

  • prawnik szczecin Finalizacja transakcji pod projekt deweloperski - Z radością i dumą informujemy, iż zespół naszych prawników w ostatnim czasie z powodzeniem zakończył projekt związany ze zbyciem nieruchomości pod inwestycję mieszkaniową. Wartość transakcji sięgnęła kwoty 15 milionów złotych, a nabywcą gruntu położonego w Szczecinie,… czytaj dalej
  • kancelaria Szczecin Zmieniamy siedzibę, lecz pozostajemy w centrum Szczecina! - Z wielką radością informujemy o planowanej przeprowadzce do nowej lokalizacji w Szczecinie. W związku z planowanym powiększeniem naszego zespołu prawnego, podjęliśmy decyzję o wyborze nowego biura. Naszym nowym adresem będzie ul. Bolesława Śmiałego 20/1 (parter). Nasi… czytaj dalej
  • meeting in Szczecin Wsparcie prawne dla szczecińskich przedsiębiorców - W związku z pogłębiającymi się ekonomicznymi skutkami pandemii Covid-19, nasz zespół prawników postanowił dołożyć swoją cegiełkę do wsparcia szczecińskich przedsiębiorców. W pierwszym tygodniu grudnia nasza kancelaria zaoferuje dwa trzygodzinne bloki bezpłatnych konsultacji prawnych. Przeznaczone są one… czytaj dalej