Optymalizacja podatkowa dla innowacyjnych przedsiębiorstw
2024-03-27 11:58

Wraz z końcem roku przedsiębiorcy biorą głęboki wdech i sprawdzają, ile podatku mają do zapłacenia. Dlatego warto wiedzieć, że w ustawach o podatkach dochodowych zawarto wiele rozwiązań, które pozwalają legalnie obniżyć podatki firm.

Ustawy o PIT i CIT przewidują szereg ulg dla firm, które podejmują innowacyjne działania. Z ulg podatkowych na działalność badawczo-rozwojową mogą korzystać firmy z każdego sektora, jeżeli tylko stawiają na innowacje w swoich produktach i usługach, ale także procesów. Zatem zoptymalizować podatki może przedsiębiorstwo z branży IT, produkcyjnej, budowlanej czy logistycznej, o ile spełni ustawowe warunki.

Zakres ulg jakie zaproponował ustawodawca pozwala na obniżenie podatków przez cały czas przedsięwzięcia – zarówno w czasie inwestycji, jak i w momencie komercjalizacji czy reklamy. Nie ma przeciwwskazań, aby korzystać z wszystkich ulg jednocześnie. Co więcej, z ulg można skorzystać nawet za 5 ubiegłych lat – dotyczy to tych rozwiązań podatkowych, które funkcjonowały w tamtym czasie. Poniżej krótka charakterystyka ulg:

1. Ulga na działalność badawczo-rozwojową. Jest to ulga, która pozwala dwukrotnie odliczyć koszty poniesione na działalność B+R. Chodzi o tzw. koszty kwalifikowane, związane z działalnością B+R, czyli wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w działalność B+R (nawet 200% kwoty odliczenia), nabycie materiałów i surowców, amortyzację środków trwałych, itp. Krótko mówiąc, każda złotówka wydana na działalność badawczo-rozwojową może obniżyć podatek do zapłacenia. Podatnicy o statusie centrum badawczo-rozwojowego mogą korzystać z ulgi w większym stopniu, zwłaszcza gdy są mikro lub małymi przedsiębiorcami.

2. Ulga na prototyp. Firmie udało się opracować nowy produkt w ramach działań B+R? Teraz czas na próbną produkcję, której koszty również można odliczyć w zwiększonej wysokości. Ustawy o podatkach dochodowych pozwalają odliczyć 30% sumy kosztów produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu.

3. Ulga IP-BOX. Podatnik może obniżyć stawkę podatku od dochodu, który osiąga z praw własności intelektualnej wytworzonej w ramach działań B+R do 5%. Chodzi tutaj zarówno o patenty, wzory użytkowe, wzory przemysłowe jak również autorskie prawo do programu komputerowego.

4. Ulga na innowacyjnych pracowników. Mechanizm przeznaczony dla firm, które nie mogą w pełni odliczyć ulgi B+R. Polega na tym, że przedsiębiorca może przekazywać do urzędu skarbowego niższe zaliczki na PIT swoich pracowników zaangażowanych w działania B+R.

W Polsce funkcjonują jeszcze dwie ulgi kosztowe dla firm, które jednak nie wymagają prowadzenia działalności B+R:

1) Ulga na ekspansję. Dotyczy nakładów poniesionych na zwiększenie sprzedaży – nie więcej jednak niż 1 000 000 zł w roku podatkowym. Podatnik może dokonać dodatkowego odliczenia wydatków pod warunkiem, że w dwóch kolejnych latach zwiększy przychody ze sprzedaży produktów lub osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych albo osiągnie przychody ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w danym kraju.

2) Ulga na robotyzację. Umożliwia odliczenie od dochodu 50% kosztów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Nakładami na robotyzację będą: wydatki na zakup robotów przemysłowych i maszyn oraz urządzeń peryferyjnych do nich, oprogramowania do robotów, koszty szkoleń pracowników itp. W tym jednak wypadku ulga ma określony termin – można z niej skorzystać między 2022 a 2026 r.

Z naszej strony możemy Państwu zaproponować pełne wsparcie przy wdrożeniu i rozliczaniu ulg:

– zweryfikujemy czy prowadzona działalność i ponoszone koszty spełniają ustawowe warunki.
– ustalimy w jakim zakresie mogą Państwo skorzystać z ulg.
– przygotujemy odpowiedni wniosek o interpretację podatkową, aby potwierdzić spełnianie wymagań przez administrację skarbową.
– przygotujemy odpowiednie dokumenty do wdrożenia i rozliczenia ulgi.

Zapraszamy do kontaktu!

Aktualności

  • Optymalizacja podatkowa dla innowacyjnych przedsiębiorstw - Wraz z końcem roku przedsiębiorcy biorą głęboki wdech i sprawdzają, ile podatku mają do zapłacenia. Dlatego warto wiedzieć, że w ustawach o podatkach dochodowych zawarto wiele rozwiązań, które pozwalają legalnie obniżyć podatki firm. Ustawy o PIT… czytaj dalej
  • kancelaria Szczecin Zmieniamy siedzibę, lecz pozostajemy w centrum Szczecina! - Z wielką radością informujemy o planowanej przeprowadzce do nowej lokalizacji w Szczecinie. W związku z planowanym powiększeniem naszego zespołu prawnego, podjęliśmy decyzję o wyborze nowego biura. Naszym nowym adresem będzie ul. Bolesława Śmiałego 20/1 (parter). Nasi… czytaj dalej
  • meeting in Szczecin Wsparcie prawne dla szczecińskich przedsiębiorców - W związku z pogłębiającymi się ekonomicznymi skutkami pandemii Covid-19, nasz zespół prawników postanowił dołożyć swoją cegiełkę do wsparcia szczecińskich przedsiębiorców. W pierwszym tygodniu grudnia nasza kancelaria zaoferuje dwa trzygodzinne bloki bezpłatnych konsultacji prawnych. Przeznaczone są one… czytaj dalej